Jak działa hydrofor?

0
590
Jak działa hydrofor?

Każdy dom wymaga dostępu do wody. Można go zapewnić poprzez podłączenie do wodociągu sieciowego bądź poprzez wykopanie studni. Jeśli właściciel domu decyduje się na to drugie rozwiązanie, konieczne będzie zaopatrzenie się w hydrofor. Urządzenie to musi być odpowiednio dopasowane do potrzeb domowników. Tylko wówczas zapewniać będzie dostęp do wody na właściwym poziomie. Warto zatem wiedzieć, czym dokładnie jest hydrofor, jak działa oraz jaki wybrać?

Co to jest hydrofor?

Hydrofor to tak naprawdę cały zestaw urządzeń. Ich zatem jest zapewnienie łatwego dostępu do wody dla domowego użytku. Innymi słowy, zestaw hydroforowy odpowiada za utrzymanie właściwego ciśnienia w każdym kranie, co umożliwia komfortowe korzystanie z wody. Jak wspomniano, hydrofor to cały zestaw urządzeń. W jego skład wchodzi zbiornik ciśnieniowy, pompa, zawory oraz przekaźnik ciśnieniowy.

Jak działa hydrofor?

Jak działa hydrofor? Zasada działania hydroforu polega na tym, że po jego włączeniu pompa pobierać zaczyna wodę ze studni, która następnie przekazywana jest do zbiornika ciśnieniowego. W momencie, w którym zbiornik częściowo wypełnia woda, jego pozostała przestrzeń zajmuje powietrze, które utrzymywane jest pod odpowiednim ciśnieniem. Woda pompowana jest przez pompę tak długo, aż ciśnienie w zbiorniku osiągnie określoną wartość. Kiedy wartość ciśnienia będzie właściwa, dochodzi do automatycznego wyłączenia się pompy. W chwili, w której odkręca się kran, powietrze zaczyna wtłaczać wodę ze zbiornika ciśnieniowego do układu. W tym momencie ciśnienie w zbiorniku zaczyna spadać i kiedy opadnie poniżej określonego poziomu, włącza się pompa uzupełniająca wodę. Tym samym dochodzi do zwiększenia ciśnienia w zbiorniku. W momencie, w którym ciśnienie osiągnie maksymalny poziom, dochodzi do wyłączenia pompa, a woda jest gotowa do użycia.

Jaki hydrofor do domu?

Pojemność zbiornika ciśnieniowego powinna być dopasowana do liczby domowników oraz do ich ogólnego zapotrzebowania na wodę. Na rynku dostępne są zbiorniki od różnej pojemności. Wybrać można zarówno te mniejsze o pojemności 50 litrów, jak i te większe o pojemności 200-300 litrów. Oczywiście dostępne są i jeszcze większe. Założyć jednak można, że w przypadku 3, 4-osobowej rodziny w zupełności wystarczy zbiornik ciśnieniowy o pojemności 300 litrów. Właściwy dobór pojemności zbiornika jest niezwykle ważny. Ma bowiem wpływ na kondycję i pracę pompy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here