Kaloryfer w pokoju dziecięcym – jaki zamontować?

0
386
Kaloryfer w pokoju dziecięcym - jaki zamontować?

Prawidłowe ogrzanie każdego pomieszczenia w domu jest bardzo ważne, zwłaszcza w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Ma to duże znaczenie nie tylko dla domowników – by nie marzli – ale również dla kondycji domu czy mieszkania. Odpowiednie ogrzanie wnętrz pozwala utrzymać ściany suche, co powinno zapobiegać powstawaniom pleśni czy grzybów. Jest to szczególnie istotne, jeśli mowa o dzieciach. Jaki więc wybrać grzejnik do pokoju maluchów?

Funkcjonalność grzejnika pokojowego

Grzejnik w pokoju dziecięcym powinien przede wszystkim dobrze ocieplać pomieszczenie, ale jednocześnie nie doprowadzić do przegrzania maluchów. W związku z tym warto wybrać modele wyposażone w termostat, który pozwala na regulację temperatury w pokoju. Najlepiej też, by taki termostat można było blokować po ustawieniu wybranych parametrów, by dziecko nie mogło ich samodzielnie zmienić.

Jeśli natomiast chodzi o budowę grzejników, obecnie wykonuje się je najczęściej z lekkiego aluminium lub stali. Dzięki temu znacznie szybciej się nagrzewają, a sama regulacja temperatury we wnętrzach jest dużo łatwiejsza. Z kolei grzejniki żeliwne to modele, których lepiej nie wybierać do pomieszczenia, w którym przebywa dziecko. Taki kaloryfer do pokoju przede wszystkim nagrzewa się zbyt wolno i trudniej też zaaranżować nim przestrzeń.

Nowoczesne grzejniki powinny też dbać o odpowiednią wilgotność powietrza – taki kaloryfer w pokoju nie wysusza za bardzo powietrza. Jednocześnie zapobiega osadzaniu się kurzu w ogrzewanym miejscu. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci z alergią, ale też pożądane w każdym przypadku.

Niestandardowy kaloryfer w pokoju dziecięcym

W przypadku estetyki grzejników przeznaczonych do pokoju dla dziecka, to obecnie można wybrać przeróżne modele pasujące do takiej przestrzeni. Można przykładowo zdecydować się na kaloryfery ozdobne, imitujące nawet duży klocek lub zbiór kilku mniejszych, ułożonych w dowolną figurę.

W pokoju malucha można też zamontować grzejniki kolorowe i obudowane specjalnymi płytami MDF. Warto też zadbać, by wybrany model miał łagodne, opływowe brzegi i nie zranił dziecka, kiedy dojdzie do uderzenia się. Takie rozwiązanie jest najbezpieczniejsze w każdym wieku i wizualnie również bardzo pasuje do dziecięcej przestrzeni. Ciekawym pomysłem są też kaloryfery w różnych kształtach, jak kredki czy kwiatki. Można też wzbogacić kaloryfery tradycyjne, poprzez zamocowanie na nich różnych nakładek ozdobnych.

Jeśli chodzi o kupno kaloryfera do pokoju, to można go wybrać wspólnie z dzieckiem, by mogło samo zdecydować czym ocieplić swój pokój. Szczególnie docenią to starsze dzieci, które mogą wybrać grzejniki bardziej abstrakcyjne, jak wygięte w jakiś kształt rurki. Mogę one też posiadać dodatkowe oświetlenie LED, które wprowadzi do pokoju niecodzienny klimat. Niezależnie jednak od rodzaju grzejnika warto pamiętać, by przede wszystkim zamontować go bezpiecznie i solidnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here