Co trzeba wiedzieć przed adopcją kota?

0
1378
Co trzeba wiedzieć przed adopcją kota?

Przygarnięcie nowego członka rodziny wydaje się czymś prostym, ale niestety zdarza się, że często bywa przede wszystkim nieprzemyślanym i bardzo spontanicznym gestem, który niesie ze sobą zdecydowanie niewesołe konsekwencje. Zycie z kotem wymaga bowiem pewnego dostosowania się do niego, ale również dostrojenia jego do siebie, co niekoniecznie będzie prostą sprawą i trzeba mieć tego świadomość.

Przemyślana decyzja

Po pierwsze, adoptowanie, czy przygarnięcie kota nie może być decyzją impulsywną lub spontaniczną. Musi to być przemyślana, przeanalizowana i podjęta decyzja oparta na wiedzy — wiedza o kotach, wiedza o posiadaniu kotów i opiece nad nimi. Bo kiedy wprowadzamy zwierzę do naszego domu, jesteśmy za nie odpowiedzialni. Kot nie radził sobie sam i nie mógł uchronić się przed złym domem. Oczywiście, gdy jest na wolności, poradzi sobie dobrze, ale mówimy o kocie, który został porwany. Wiedząc, że decyzja o adopcji kota powinna być dobrze przemyślana i świadoma, warto pójść o krok dalej.
Bezpieczeństwo kota

Nie wypuszczanie kota samodzielnie z domu chroni go przed wpadnięciem przed samochód, ale należy wiedzieć, że sprawny, szczęśliwy kot potrzebuje dużo stymulacji i okazji do ćwiczeń swoich kocich zachowań. Koniecznie daj mu mnóstwo zabawek, drapaków lub mat, codziennie głaszcz, baw się i wchodź z nim w różne interakcje. Warto pamiętać, że czworonogi niewychodzące z domu, są z natury mniej aktywne, dlatego na co dzień będą potrzebować nieco mniej karmy dla kota, aby zachowały prawidłową masę ciała i zdrowie. Dodatkowo musisz odpowiednio zabezpieczyć swój balkon w mieszkaniu. Siatki dla kota na balkon są bardzo ważne, bowiem ratują życie czworonogów, chroniąc je przed upadkiem z balkonu, a jak wiadomo, koty są z natury ciekawe świata i lubią się wspinać. Wystarczy chwila nieuwagi, aby kot wskoczył na poręcz i spadł. Tego nie chciałby nikt.

Akcesoria dla kota

Kot musi mieć kilka swoich przedmiotów, przede wszystkim:

  • transporter (dostosowany do wielkości czworonoga);
  • kuweta — najlepiej ta zakryta, aby eliminowała nieprzyjemne zapachy. Powinna być umieszczona, gdzieś w cichym kącie z łatwym dostępem, aby kot czuł się intymnie.
  • miseczki na jedzenie i wodę — najlepsze są te ceramiczne, plastikowe i metalowe często uczulają koty.
  • zabawki — wędki, myszki, piłeczki itp. Poświęcaj dużo czasu na zabawę z futrzakiem.
  • drapak — powinien być wysoki, bo koty potrzebują kilka razy dziennie się przeciągać i podrapać.
  • legowisko — wyznacz kotu jego posłanie, najlepiej im wyżej, tym lepiej (koty uwielbiają obserwować otoczenie z wysokości).

Bardzo ważne jest poświęcanie czasu dla kota i odpowiedzialne opiekowanie się nim. Pamiętaj, że bierzesz odpowiedzialność za pupila, który ma przecież uczucia, więc nie może to być chwilowa zachcianka, lecz przemyślana decyzja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj