Nowoczesne domy energooszczędne

0
468
Nowoczesne domy energooszczędne

Budownictwo rozwija się w bardzo szybkim tempie. Widać to chociażby po tym, jakie inwestycje prowadzone są w każdym mieście. Oferta jest w stanie zaskoczyć dużą ilość osób. Wśród tych ofert znaleźć można domy energooszczędne Warszawa. Jest to temat stosunkowo nowy, dlatego też warto zastanowić się nad tym, czy ich tworzenie jest naprawdę opłacalne. W szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę pojedynczego inwestora.

Zalety energooszczędnego budownictwa

Dlaczego tego rodzaju budynki zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością? Wśród kilku najczęściej wymienianych powodów, naleźć można:

  • niskie zużycie energii,
  • wysoki komfort użytkowania,
  • wysoką wartość budynku.

Chociaż należy być świadom tego, że ze względu na charakterystykę budynku, trzeba liczyć się także z wysokimi kosztami jego postawienia. Na szczęście – wszystkie te wysokie koszta w przyszłości mogą się zwrócić.

Nie wszyscy są świadomi tego, że istnieje możliwość pozyskania dodatkowej dotacji na stworzenie tego rodzaju budynku. Program rozpoczął się w 2013 roku. Miał trwać tylko sześć lat, ale ze względu na to, iż ma to związek z zielonymi zasobami, całość została przedłużona.

Cena domu energooszczędnego

Czy da się oszacować cenę tego rodzaju budownictwa? Nie. Ze względu chociażby na to, czy ktoś otrzyma takie dofinansowanie, czy też nie.

Szacując cenę tego rodzaju budownictwa bierze się również pod uwagę, takie czynniki, jak:

  • koszt zakupu materiałów o wysokich parametrach termoizolacyjnych,
  • koszt i montaż zakupu stolarki zewnętrznej, dopasowanej charakterystyką do całego budynku,
  • urządzenia instalacyjne, które muszą zostać zamontowane w domach energooszczędnych,
  • koszt zakupu wentylacji mechanicznej, która musi posiadać odzysk ciepła.

Do tego należy doliczyć również wykonanie projektu budowlanego, który będzie droższy w porównaniu do standardowych projektów; wykonanie prób szczelności budynku, pracę weryfikatorów, którzy oceniać będą nasz projekt, a później nasz dom.

Kosztów jest całkiem sporo – jak już to było wyżej wspomniane. Nie trzeba się tym jednak przerażać. W końcu poniesione koszta w przyszłości mają się zwrócić. I to z nawiązką.

Opłacalne domy energooszczędne

Pomimo tego, że na początku można natknąć się na wiele trudności, budowa domów energooszczędnych jest jak najbardziej opłacalna. Chociażby z tego względu, że związane są z tym m.in. niskie koszty ogrzewania, które będą widoczne w skali roku.

Do tego należy doliczyć możliwość uzyskania korzystnego kredytu hipotecznego na wybudowanie takiego domu. Coraz więcej banków ma dla swoich klientów korzystne promocje cenowe, jeżeli wykazują się oni podejściem ekologicznym w swoich działaniach. Również, jeżeli chodzi o budowę domu.

Obydwie te rzeczy można ze sobą powiązać – to, co uda się zaoszczędzić na ogrzewaniu, można przeznaczyć na spłatę kredytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here