Studnia SKR-1 – zastosowanie i właściwości

0
280
Studnia SKR-1 – zastosowanie i właściwości

Studnie kablowe pełnią ważną rolę w systemach telekomunikacyjnych. Dzięki nim elementy łączeniowe skutecznie chronione są przed wilgocią, uszkodzeniem mechanicznym czy termicznym. Z łatwością można też naprawić zniszczony przelot lub odłączyć dany kabel i rozpocząć położenie nowego. Tego rodzaju elementy występują w różnych rodzajach, a jednym z nich jest studnia SKR-1. Czym się charakteryzuje i co warto o niej wiedzieć?

Rodzaj studni kablowej może wpłynąć na powodzenie całego systemu telekomunikacyjnego i należy ją koniecznie dobrze dobrać, uwzględniając między innymi średnicę, podmokłość terenów oraz charakterystykę kabli. Studnia SKR-1 to typ studni wykonanej z mocnego betonu, którego klasa to co najmniej C30/37. Jest trwałym i mocnym elementem wyposażenia wielu rodzajów systemów kanalizacji kablowej.

Czym charakteryzuje się studnia SKR-1? Kiedy się ją stosuje?

Przede wszystkim studnie tego typu posiadają otwór odsączający o średnich 125mm, ułatwiający regulację wilgoci i skuteczne odprowadzenie wody poniżej poziomu montażu studni (co może być konieczne szczególnie na terenach uważanych za podmokłe i nasiąkające). Mogą mieć jedno i dwuczęściowy korpus studni. Mają możliwość instalacji osadnika w dnie studni (przy rodzaju dwuczęściowej studni). Warto pamiętać, że w osi podłużnej i poprzecznej umieszczone są otwory dla kanalizacji rozdzielczej – ich wykorzystanie zależy oczywiście od charakterystyki danego projektu.

Przeznaczone są do budowy sieci telekomunikacyjnej kanalizacji kablowej jednootworowej. Służą jako studnie przelotowe, narożne, odgałęźne. Wykorzystywane są przy kablach o największej średnicy 20mm. To jedne z najpopularniejszych studni kablowych do systemów telekomunikacyjnych na rynku.

Jak wybrać odpowiednią studnię kablową typu SKR-1?

Studnie kablowe SKR-1 występują w kilku wersjach – jako produkt jednoelementowy, dwuelementowy lub czteroelementowy. Wybór odpowiedniego rodzaju zależy od systemu telekomunikacyjnego i przeznaczenia elementu.

Kupując studnię SKR-1 warto sprawdzić jak wykonany jest jej projekt oraz z jakich materiałów została stworzona. Konieczne jest uwzględnienie jej wagi w czasie planowania instalacji telekomunikacyjnej – studnia SKR-1 może ważyć od 450 do nawet 550 kilogramów, co niekiedy znacznie obciąża grunt (to dość ciężki rodzaj).

Pamiętajmy, że tego rodzaju studnie zapewniają najwyższą ochronę w łączeniu kabli, a także wszechstronny dostęp do łączeń. Warto przemyśleć ich montaż, gdyż przekłada się on na wymierne korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here