Zawory elektromagnetyczne – jak wybierać, gdzie stosować?

0
473
Zawory elektromagnetyczne – jak wybierać, gdzie stosować?

Zawory elektromagnetyczne z pewnością nie są najnowszą zdobyczą techniki i nie należą do zaawansowanych technologii, a pomimo to są powszechnie stosowane w różnego rodzaju instalacjach do przesyłania substancji ciekłych i gazowych. Owszem, z czasem nieco zmieniła się technologia ich wykonania, są zrobione z coraz lepszych materiałów i elementów wykończeniowych. Ich zasada działania jest natomiast niezmienna – za pomocą impulsów elektrycznych otwierają lub zamykają instalacje w zależności od potrzeb konkretnego układu.

Dopasowanie zaworu do instalacji

Wybór zaworów elektromagnetyczny nigdy nie powinien być kwestią przypadku, nie należy też kierować się jak najniższymi cenami. Zawór zawsze powinien być w stu procentach dopasowany do potrzeb konkretnej instalacji. Istnieją bowiem zawory specjalnego przeznaczenia, dostosowane do różnych rodzajów przesyłanych cieczy czy gazów. Im lepiej dobierzemy zawory elektromagnetyczne, tym większa skuteczność działania instalacji i pewność, że w czasie jej eksploatacji nie będziemy mieć żadnych problemów z zaworami i związanymi z nimi usterkami.

Na co wracać uwagę przy wyborze zaworu?

Wybierając zawór elektromagnetyczny warto zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonany, jakie ma dokładnie parametry techniczne, czy spełnia wszystkie normy, czy posiada niezbędne atesty. To kwestie, które mają ogromny wpływ na funkcjonalność i długowieczność zaworów. Pamiętajmy, by wziąć pod uwagę także rodzaj instalacji i medium, jakie będzie w niej płynąć. Inne zawory potrzebne są do instalacji, w których przesyłana jest woda czy para wodna, a zupełnie co innego sprawdzi się tam, gdzie pojawiają się bardziej agresywne czy toksyczne substancje. Jeśli będą to substancje mocno żrące, zawory muszą być wykonane z takich materiałów, które nie będą wchodziły z nimi w jakąkolwiek reakcję.

Zastosowanie zaworów elektromagnetycznych

Możliwości zastosowania zaworów elektromagnetycznych są niemal wszechstronne, niewiele jest też ograniczeń w ich użytkowaniu. Świetnie sprawdzają się w systemach pneumatycznych, w instalacjach chłodniczych, a także w domowej sieci wodociągowej. Zawory elektromagnetyczne spotkamy również w dużych instalacjach, takich jak układy pompowe, systemy przeciwpożarowe, oczyszczalnie ścieków, przepompownie wody. Są powszechnie wykorzystywane w basenach, a także w urządzeniach gospodarstwa domowego, takich jak pralki czy zmywarki. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z niewielką pralką, czy z potężną instalacją na przykład w oczyszczalni ścieków, dobrze dobrane zawory elektromagnetyczne są podstawą sprawnego i bezawaryjnego działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here