Rehabilitacja domowa

0
323
Rehabilitacja domowa

Kolejki na rehabilitację wciąż całkiem spore, a czas oczekiwania nie nastraja zbyt pozytywnie. Tym chętniej tuż obok przydomowego placu zabaw, tworzymy nie tylko sale rekreacyjne, ale właśnie rehabilitacyjne. Własne łóżko do masażu, drabinki rehabilitacyjne, piłki do ćwiczeń, materace, czy inne elementy sensoryczne to podstawa wyposażenia. W zależności od schorzenia, odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne przybliżą nas do zdrowia, jeśli tylko będziemy wykonywać je regularnie, a przecież nic bardziej nie sprzyja systematyczności jak właśnie nieograniczona dostępność.

Podstawy bezpieczeństwa

Tworząc przydomową salę do rehabilitacji, pierwszorzędnie skupiamy się na bezpieczeństwie. Gumowe nawierzchnie bezpieczne na posadzce to niezbędne minimum wyposażenia. Bez względu na to, jaki sprzęt rehabilitacyjny postawimy w sali, musimy mieć pewność, że nie powstaną w ten sposób nieestetyczne wgniecenia na nawierzchni, które będą widoczne po każdym „przemeblowaniu”. Maty i płyty gumowe nie tylko są odporne na wgniecenia, ale na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Ponadto są antypoślizgowe, samogasnące i wodoodporne, co sprawia, że są wyjątkowo praktyczne w użytkowaniu.

Bez ryzyka

Najważniejszą zaletą bezpiecznej nawierzchni, która przemawia za tym, aby zastosować ją na posadzce sali rehabilitacyjnej jest jej elastyczność. Dzięki temu, zarówno maty, jak i płyty gumowe z powodzeniem amortyzują uderzenia i upadki z wysokości huśtawki, czy zjeżdżalni. Decydując się na wyłożenie mat lub płyt gumowych minimalizujemy ryzyko nabycia wielu bardzo niebezpiecznych urazów, czy poważnych kontuzji. Należy przy tym pamiętać, że każda bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw, charakteryzuje się innym współczynnikiem bezpieczeństwa. Przykładowo, nawierzchnię o wyższym współczynniku stosujemy w bezpośredniej przestrzeni wokół sprzętu rehabilitacyjnego czy drabinkach, gdzie ryzyko upadku jest większe, a o niższym współczynniku w pozostałym obszarze sali.

Powrót do zdrowia

ELS Poland w swoim asortymencie ma zarówno maty, płyty jak i nawierzchnie wylewane. Oferuje także elementy sensoryczne 2D wpasowane w nawierzchnię, takie jak cyfry, literki, kolorowe figury geometryczne, czy całe gry podwórkowe np. twister, szachy, chińczyk oraz elementy sensoryczne 3D np. gumowe postacie zwierzaków, elementy w rozmaitych kształtach np. grzybków czy kostek. Wszystkie motywy sensoryczne efektywnie wspierają rehabilitację ruchową m.in. trenując utrzymanie równowagi. Nie można przy tym zapominać, że bez względu na sprzęt do ćwiczeń, największe efekty daje systematyczność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here