Co uwzględnić przy wyborze okapu kuchennego?

0
282
Co uwzględnić przy wyborze okapu kuchennego?

Zastanawiasz się, jaki powinien być okap kuchenny? Szukasz urządzenia, które zachwyci zarówno pięknym designem, jak i niebywałą użytkowością? Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę, wybierając tego rodzaju sprzęt i zapewnij sobie jego długą żywotność.

Okap kuchenny – jaki wybrać?

Podstawową kwestią, nad jaką należy się zastanowić, wybierając okap kuchenny, jest jego rodzaj. Urządzenia te ze względu na sposób montażu dzielą się na dwa rodzaje: wyciągi i pochłaniacze. Oba warianty funkcjonują na nieco innych zasadach, a ostateczny wybór powinien być dostosowany do rodzaju pomieszczenia, w jakim sprzęt się znajdzie. Dobrze również sprawdzić przepisy, jakie obowiązują w danym budynku.

  • Wyciąg – urządzenie, które łączone jest do kanału wentylacyjnego za pomocą specjalnej rury. Niweluje nieprzyjemne zapachy oraz pochłania wilgoć i opary poprzez usuwanie ich poza budynek.
  • Pochłaniacz – sprzęt, którego obieg pozostaje zamknięty, dzięki czemu nie wymaga podłączania do rury. Jego tryb pracy polega na usuwaniu zanieczyszczeń przy pomocy specjalnych filtrów węglowych, które wprowadzają oczyszczone powietrze z powrotem do pomieszczenia kuchennego.

Co wziąć pod uwagę, wybierając okap kuchenny?

Okap jest podstawowym wyposażeniem niemal każdej kuchni. Umożliwia on wygodne i bezproblemowe przygotowywanie potraw poprzez niwelowanie nieprzyjemnych zapachów. Sprzęt ten gwarantuje także zachowanie estetycznego wyglądu kuchni, ponieważ wchłania wilgoć, której nadmiar może powodować pojawianie się pleśni i grzybów. Aby zapewnić sobie maksymalną użytkowość okapu kuchennego, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Miejsce montażu

Istotną kwestią jest to, w jakim miejscu w kuchni będzie zamontowany okap kuchenny. Urządzenie powinno być przede wszystkim przymocowane do solidnej ściany lub sufitu. Najlepiej sprawdzają się powierzchnie betonowe, ceglane lub te wykonane z pustaków. Regips może natomiast generować drgania wywołane pracą okapu kuchennego, a co za tym idzie, spowodować szkody. Ze względu na montaż wyróżnia się kilka wariantów urządzeń. Do najczęściej wybieranych zaliczane są:

  • okapy sufitowe,
  • okapy przyścienne,
  • okapy wyspowe,
  • okapy podszafkowe.

Rozmiar okapu

Bardzo ważny w trakcie wyboru okapu kuchennego jest rozmiar sprzętu. Najpopularniejszymi wymiarem urządzeń jest szerokość 60 cm, która doskonale wpasowuje się w powierzchnię standardowej płyty grzewczej. Należy jednak podkreślić, że ostateczna decyzja powinna być uwarunkowana wielkością metrażu kuchni oraz dostępną przestrzenią.

Wydajność

Istotnym czynnikiem, mającym wpływ na to, w jaki sposób okap kuchenny pracuje, jest jego wydajność. Podaje się ją w metrach sześciennych i określa ona ilość powietrza, jakie sprzęt może zdążyć przefiltrować w godzinę. Prawidłowo skonstruowane urządzenie powinno być w stanie wygenerować około sześciu wymian powietrza w przeciągu tego czasu.

Głośność pracy

Istotnym warunkiem, na którym zależy wielu domownikom, wybierających idealny okap kuchenny, jest cichy tryb pracy urządzenia. Tylko wtedy sprzęt umożliwia wygodne i komfortowe przygotowywanie potraw. Warto wybrać nie tylko okap kuchenny, który nie generuje hałasu, ale również taki, który można ustawić na kilka biegów działania. Dzięki temu w zależności od rodzaju przygotowywanej potrawy można kontrolować jego wydajność, a co się z tym również łączy, głośność pracy.

Jakość urządzenia

Bardzo ważnym czynnikiem jest jakość wykonania okapu kuchennego. Jest to sprzęt, który ma niezwykle istotne zadanie w pomieszczeniu kuchennym, a jego zakup powinien być inwestycją na wiele lat. Ze względu na to dobrze jest wybrać nie tylko wydajny i cichy sprzęt, który dopasowany jest do pomieszczenia pod względem rozmiaru i designu, ale również taki, które charakteryzuje się najwyższą jakością. Takie modele można znaleźć u producenta Ciarko Design.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here