Pojawienie się w jakimkolwiek budynku wilgoci to zawsze sytuacja niepożądana. Trzeba wtedy wdrożyć odpowiednie działania, które pozwolą pozbyć się wilgoci. Czasami konieczne jest też zlikwidowanie ich następstw. Istnieje wiele metod osuszania budynków. Polecamy jednak wybór takich, które nie tylko likwidują problem, ale też zapobiegają jego nawrotom.
Wilgoć i związane z nią zagrożenia
Z pewnością warto zacząć od tego, dlaczego w ogóle osuszanie budynków jest konieczne. Jakie zagrożenie stanowi wilgoć? Tak naprawdę jest ona niebezpieczna z różnych powodów. Po pierwsze stanowi poważne zagrożenie dla budynku. Jeśli wilgoć postępuje, to znaczy przedostaje się do wyższych partii budynku i przenika do kolejnych ścian, może znacząco uszkodzić strukturę budynku. Tym samym dochodzi do przyspieszenia eksploatacji danej nieruchomości.
Kolejna sprawa to zagrożenie, jakie wilgoć stanowi dla człowieka. Sama w sobie może być szkodliwa dla zdrowia ludzi. Jednak co gorsza, w wilgotnych warunkach rozwijają się grzyby. Natomiast ich zarodniki unoszą się w powietrzu. Przenikając do układu oddechowego mogą poważnie mu zagrozić. Jednak to jeszcze nie wszystko. Zarodniki grzybów w ścianach powodują również zagrożenie dla układu krążenia oraz są rakotwórcze. Tym samym należy dołożyć wszelkich starań, aby nie doszło do rozwoju grzyba. Natomiast kiedy już do niego dojdzie, trzeba się pozbyć grzyba jak najszybciej. Konieczne jest też osuszanie budynku, aby grzyb nie powstał na nowo.
Fachowe osuszanie budynków
Sposobów na osuszanie budynków jest co najmniej kilka. Do najpopularniejszych należą:
- użycie przenośnego osuszacza,
- iniekcja,
- metoda cięcia.
Pierwszy sposób polega na uruchomieniu osuszacza. Jest to urządzenie, która ma za zadanie pozbyć się wilgoci ze ścian poprzez działanie z zewnątrz. Metoda ta ma bardzo ograniczone zastosowanie. Sprawdza się w przypadku niewielkiego zawilgocenia. Jest dobrym rozwiązaniem, kiedy trzeba osuszyć mury, zarówno ściany, jak i podłogi, po zalaniu. Jednak jeśli mamy do czynienia z podciąganiem kapilarnym, czyli z wilgocią wewnątrz murów, osuszacze nie spełniają swojej roli.
W sytuacji, o której mowa powyżej, sprawdzi się natomiast iniekcja. Polega ona na aplikacji do ściany specjalnego preparatu, który w kontakcie z wodą pęcznieje. W efekcie zatyka szczeliny, uniemożliwiając dalsze przenikanie cząsteczkom wody. Jednak nie jest to rozwiązanie idealne. Rzecz w tym, iż preparat działa jedynie przez okres kilku lat. Po upływie 4-5 lat trzeba powtórzyć procedurę.
O wiele wyższą skuteczność zapewnia osuszanie budynków metodą cięcia. W tym przypadku dochodzi do pozbycia się wilgoci i uszczelnienia budynku aż do kresu jego istnienia. Na czym polega ta metoda? Wszystko zaczyna się od wykonania równego, poziomego cięcia. Następnie w miejscu, gdzie zostało ono wykonane, fachowiec umieszcza płytę izolacyjną. Później pozostają tylko prace wykończeniowe, aby ściana odpowiednio się prezentowała. Osuszaniem budynków tą metodą zajmują wyspecjalizowane firmy takie jak Prinz-Polska, dysponujące odpowiednim sprzętem, ale też przeszkolone w tym obszarze.