Jak oszczędzić na budowie domu?

0
324
Jak oszczędzić na budowie domu?

Budowa domu wiąże się z ogromnymi kosztami finansowymi. Z roku na rok wzrastają koszty materiałów i prac budowlanych. Istnieją jednak sposoby na obniżenie kosztów budowy i remontu domu bez poświęcania komfortu. Na co warto oszczędzać budując dom bez uszczerbku na jakości?

Wybór projektu i działki 

Nieodłącznym elementem każdej budowy jest wybór odpowiedniej działki. Aby na tym etapie zaoszczędzić trochę pieniędzy, wybierzmy działkę położoną na obrzeżach miasta. Działki położone poza obszarem dużej aglomeracji są znacznie niższe od centrum miasta, mamy też większy komfort i spokój. Warto przed zakupem zamówić badanie geotechniczne. Odpowiednie podłoże, nie są wymagane żadne dodatkowe prace przygotowawcze.

Wybierając pojedynczy projekt przygotowany specjalnie dla nas przez architekta, musieliśmy liczyć się ze znacznym kosztem i czasem oczekiwania co najmniej kilku miesięcy. Jeśli nie mamy trudnych działek lub ściśle określonych wymagań, wybór gotowego projektu domu byłby znacznie tańszym rozwiązaniem. Oferowane w katalogu i na stronie artykuły są bardzo różnorodne, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Kolejną ich zaletą jest to, że przed zakupem możemy zobaczyć przykładowy projekt i zweryfikować nasze oczekiwania.

Odpowiednia konstrukcja

Jeśli chcesz obniżyć koszty budowy domu, zdecydujmy się na zakup prefabrykatów lub budowę domu szkieletowego. Budowa domu szkieletowego może zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy. Musimy przygotować fundamenty, a reszta elementów konstrukcyjnych trafi na przygotowany wcześniej przez fabrykę plac budowy, a na miejscu będzie już tylko montaż. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy znacznie skrócić czas budowy, a co za tym idzie mniej płacić firmom budowlanym.

Dobrze przemyślany układ funkcjonalny domu, ograniczona liczba korytarzy i minimalna powierzchnia lobby zmniejszą powierzchnię i koszty budowy. W przyszłości mniej wydamy też na ogrzewanie. Uważnie rozważ liczbę sypialni i dodatkowych pokoi, które często pozostają nieużywane przez dłuższy czas. Zdecydujmy się też na prostą bryłę domu, bez dodatkowych świetlików czy balkonów.

Innym rozwiązaniem, które może nam pomóc zaoszczędzić na kosztach budowy domu, jest wybór prostej formy dachu. Najtańszym rozwiązaniem jest wybór dachu płaskiego lub klasycznego dachu dwuspadowego. Są stosunkowo proste w realizacji, dzięki czemu obniżamy również koszty pracy. Ponadto im mniejsza powierzchnia dachu, tym mniejszy obszar pokrycia, co skutkuje dalszymi oszczędnościami.

Wyposażenie domu

Sprawdzonym sposobem na oszczędzanie jest samodzielne kupowanie materiałów budowlanych. Zdarza się, że zespół długo współpracuje z danym podwykonawcą i proponuje nam korzystne warunki, ale warto sam sprawdzić ten temat i porównać różne opcje np. wybierając grzejniki w pokojach. Budowa domu to jedna z najtrudniejszych i najważniejszych decyzji w życiu wielu inwestorów, stale rosnące koszty jeszcze bardziej ją utrudniają. Dokonuj mądrych wyborów, unikaj stresu i ciesz się spokojną oazą swoich marzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here