Znudził Cię dotychczasowy wygląd pomieszczeń w Twoim domu lub zwyczajnie potrzebujesz zmian? Farby to coś, dzięki czemu szybko odnowisz swoje wnętrza. Do wyboru masz nie tylko setki odcieni, ale i wiele rodzajów. Na które z nich i dlaczego postawić? Zapraszamy do lektury.
Wybieramy farby wewnętrzne
Malowanie ścian to doskonały sposób na metamorfozę pomieszczeń. Wystarczy określić upragniony kolor, aby w niedługim czasie znacząco wpłynąć na wygląd danej przestrzeni. Na co zwracać uwagę? Do pomieszczeń takich jak pokoje i sypialnie, warto wybierać farby akrylowe, które charakteryzują się krótkim czasem schnięcia i są dobrze nasycone. Jeśli zamierzamy malować łazienkę lub kuchnię, lepiej postawić na produkty odporne na działanie wilgoci. Należą do nich m.in. farby lateksowe oraz ceramiczne, które skutecznie odpychają wodę, uniemożliwiając rozwój pleśni, grzybom, czy łuszczenie się powierzchni.
Wśród wartych uwagi produktów wysokie miejsce zajmują farby strukturalne i dekoracyjne. To oryginalne emulsje, które nie tylko umożliwiają zmianę koloru, ale także nadanie danej powierzchni faktury. Farby strukturalne i dekoracyjne to te, które potrafią zmienić się w tablicę lub umożliwiają stworzenie trójwymiarowej powierzchni typu krople rosy, baranek, czy ogromnie popularny efekt betonu. Z ich pomocą można sprawić, że ściana będzie wyglądać niczym pokryta eleganckim marmurem lub będzie z daleka błyszczeć dzięki zawartości brokatowych drobinek. W sprzedaży znaleźć można również produkty imitujące blachę, piasek, czy nawet złoto, dzięki którym dana przestrzeń nabierze niepowtarzalnego wyrazu. Jeśli szukasz oryginalnego pomysłu na wykończenie wnętrza, farby strukturalne i dekoracyjne to zdecydowanie coś dla Ciebie.
Przydatne akcesoria malarskie
Kiedy farby zostaną wybrane, pozostaje jeszcze kwestia tego, w jaki sposób zostaną użyte. Do malowania niezbędne są narzędzia takie jak wałki, które należy dostosować do wybranej emulsji i powierzchni. Dostępne są różne warianty runa – naturalne syntetyczne, wykonane z wełny, mikrofibry, czy gąbki. Aby precyzyjnie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, dobrze jest mieć pod ręką również pędzle, które umożliwią precyzyjne wypełnienie szczelin i przestrzeni w rogach.
Wśród narzędzi malarskich przydatnych podczas malowania nie powinno zabraknąć także takich elementów jak kuwety lub wiaderka do odsączania farby. Do zabezpieczenia mebli i podłóg przydają się także folie malarskie wraz z taśmami papierowymi, które po odklejeniu nie naruszają struktury danego miejsca.