Jak wybrać firmę do montażu i serwisu pompy ciepła?

0
439
Jak wybrać firmę do montażu i serwisu pompy ciepła?

Pompy ciepła to obecnie bardzo popularny temat wśród inwestorów, którzy poważnie myślą o optymalizacji kosztów ogrzewania w okresie jesienno-zimowym. Z uwagi na rosnące ceny paliw takich jak gaz, węgiel czy brykiet, wiele osób zastanawia się nad przejściem na alternatywny system ogrzewania, który nie jest tak uzależniony od wielu czynników zewnętrznych. Takim systemem jest wybór ogrzewania domu z wykorzystaniem pompy ciepła. Jeśli chcesz dowiedzieć się o rodzajach pomp ciepła, sprawdź koniecznie ten wpis.

Rodzaje pomp ciepła

W ofertach sklepów i firm instalacyjnych możemy spotkać się z podziałem na rodzaj źródła energii, gdzie najczęściej są to kategorie z gruntowymi i powietrznymi pompami ciepła. Dokładniej sprawdzając ofertę sklepów i firm zajmujących się instalacją samych urządzeń możemy zauważyć, że powietrzne pompy ciepła zawierają również podkategorię monoblok i split.

Gruntowa pompa ciepła

Decydując się na gruntową pompę ciepła, musimy być przygotowani na wyższe koszty związane z samym montażem, które zostaną zrekompensowane w trakcie eksploatacji samej instalacji. Wyższy koszt montażu gruntowej pompy ciepła w porównaniu do pomp powietrznych monoblok czy split wynika z konieczności wykonania dodatkowych prac ziemnych, które pozwalają przygotować całą infrastrukturę pod instalację gruntowych wymienników ciepła. W przypadku gruntowych pomp ciepła konieczne jest wykonanie odwiertów, w których znajdą się rury z tworzywa sztucznego. Wewnątrz rur, bardzo często znajduje się mieszanina wody z płynem niezamarzającym, którym zazwyczaj jest glikol lub alkohol. Rolą tej mieszani jest odbieranie ciepła z ziemi, a następnie trafienie do wymiennika ciepła w pompie ciepła. Dzięki temu gruntowa pompa ciepła może pobierać energię cieplną z głębi ziemi i transportować ją w postaci ogrzanego płynu. To wszystko zapewnia nam bardzo stabilne i bezawaryjne funkcjonowanie systemu przez cały rok.

Powietrzna pompa ciepła

Powietrzne pompy ciepła zyskały w ostatnich miesiącach bardzo dużą popularność. Miało to miejsce, głównie ze względu na niski koszt zakupu samej jednostki, jak i łatwość samego montażu. Dużą przewagą powietrznych pomp ciepła jest brak konieczności wykonywania dodatkowych prac ziemnych, jak ma to miejsce w przypadku pomp gruntowych, co dla wielu inwestorów jest kluczowym czynnikiem, który determinuje wybór właśnie tego typu jednostek. W przypadku powietrznych pomp ciepła bardzo często można spotkać się z opinią, że ich sprawność spada wraz ze spadkiem temperatury powietrza na zewnątrz budynku. Tu jednak należy zaznaczyć, że nowoczesne pompy ciepła mają bardzo dobrą sprawność nawet przy ujemnych temperaturach, co pozwala korzystać z nich również w naszym klimacie.

Pompa ciepła Monoblok

Pompy ciepła monoblok to przede wszystkim jednostki, które wyróżniają się budową jednosegmentową. Takie jednostki mogą być montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, jednak w większości przypadków możemy je spotkać przy elewacji budynku. W przypadku pompy monoblok, całość instalacji jest wykonana przez producenta, a firma instalacyjna ma za zadanie samą instalację gotowej jednostki w wyznaczonym przez inwestora miejscu oraz przeprowadzeniem przewodów do instalacji centralnego ogrzewania. Łatwość, szybkość oraz sam koszt montażu to największe zalety montażu powietrznej pompy ciepła typu monoblok.

Pompa ciepła Split

Oprócz jednostek typu monoblok, w ofercie wielu producentów są również powietrzne pompy ciepła typu split, które składają się z dwóch modułów. Główny moduł zawiera parownik, wentylator, sprężarka i zawór rozprężny. W drugim module, który montowany jest wewnątrz budynku, znajduje się skraplacz, pompa obiegowa oraz podgrzewacz wspomagający. Opisując powietrzną pompę ciepła typu Split, należy wspomnieć, że monter tego typu urządzeń powinien mieć odpowiednie uprawnienia, które pozwalają na pracę z gazami chłodniczymi. W przypadku jednostek split, konieczne jest napełnienie instalacji czynnikiem chłodniczym, czego nie spotkamy w jednostkach monoblok.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jaki rodzaj pompy ciepła będzie dobry w twoim przypadku, sprawdź koniecznie stronę www.qborg.pl, gdzie znajdziesz wszystkie rodzaje pomp ciepła oraz możliwość skorzystania z autoryzowanego serwisu i montażu instalacji. Firma QBORG ze Szczecina to przede wszystkim wieloletnie doświadczenie w montażu i serwisie pomp ciepła oraz szeroki wybór produktów i akcesoriów w sklepie online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here