Jak wybrać najlepszą pompę ciepła dla swojego domu?

0
343
Jak wybrać najlepszą pompę ciepła dla swojego domu?

Trudno jest sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie w domu, w którym nie byłoby ciepłej wody i ogrzewania. Dlatego konieczna jest instalacja pomp ciepła. Warto tu zaznaczyć, że pompy nie służą jedynie do ogrzewania domu i wody. W okresie letnim służyć mogą również do chłodzenia domu. Na rynku dostępne są różne modele pomp ciepła. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając tę konkretną.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła służy do wytwarzania ciepła z otoczenia. W pewnym sensie powiedzieć można, że działanie pompy ciepła polega na tym, że ochładza ona jeszcze bardziej to, co jest już chłodne oraz podgrzewa jeszcze bardziej to, co jest już ciepłe. W przypadku ochładzania powietrza zaoszczędzoną energię pompa ciepła wykorzystuje do podgrzania wody w obiegu centralnym. Aby pompa ciepła mogła działać, musi być zasilana energią elektryczną. Warto tu powiedzieć, że jest to rozwiązanie oszczędnościowe. Pompa ciepła dostarcza bowiem do domu znacznie więcej ciepła w porównaniu z ogrzewaniem elektrycznym. Wynika to z faktu, że wytworzone przez pompę ciepło, które zasila instalację grzewczą, wytwarzane jest z otoczenia.

W jaki sposób pompa ciepła wytwarza ciepło z otoczenia?

Pompa ciepła wykorzystuje otoczenie do wytwarzania ciepła. Mówić o otoczeniu ma się tu na myśli grunt, czyli kolektory poziome bądź odwierty pionowe. Nie jest to jednak jedyne źródło energii, z którego korzystać może pompa ciepła. Może być to również studnia czerpana lub zrzutowa bądź powietrze zewnętrzne lub te usuwane przez system wentylacyjny. Które z tych źródeł sprawdzi się najlepiej? Montaż pomp ciepła zawsze dostosowany powinien być do konkretnych potrzeb i możliwości.

Pompa ciepła Częstochowa – jaką wybrać?

Na rynku dostępne są różne modele pomp ciepła. Wybierając tę konkretną, uwagę zwrócić należy na kilka elementów. Jednym z nich jest współczynnik COP. Określa on stosunek ilości ciepła dostarczanej do instalacji grzewczej do ilości prądu pobranego z instalacji elektrycznej. Inaczej rzecz ujmując, współczynnik COP określa wydajność pompy ciepła. Im jest on wyższy, tym pompa pracuje wydajniej. Poza tym istotne jest, aby postawić na pompę ciepła sprawdzonego producenta. Można mieć wówczas pewność co do jakości jej wykonania. Podobnie jest z firmą montującą pompy. Postawić należy na wykonawcę doświadczonego w tym zakresie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here